Preview Mode Links will not work in preview mode

Dział Zagraniczny

Jul 28, 2022

W poniedziałek Tunezyjczycy poparli nową konstytucję, która daje prezydentowi niemal nieograniczoną władzę. To koniec demokracji parlamentarnej, którą kraj wywalczył jako jedyny z biorących udział w Arabskiej Wiośnie. Mimo to, protesty są nieliczne, a do urn pofatygował się tylko co trzeci uprawniony....


Jul 21, 2022

Trzy lata temu Sudańczycy obalili swojego dyktatora. Dziś znów wychodzą na ulice, bo jego najbliżsi współpracownicy wrócili do władzy. Co mają z tym wspólnego kolor skóry i ludowe opowieści?

O (nie)zmieniającej się sytuacji w Sudanie opowiada dr hab. Maciej Kurcz, antropolog z Instytutu Nauk o Kulturze...


Jul 14, 2022

Prezydent Tadżykistanu twierdzi, że jego wojska zwalczają w Górskim Badachszanie grupy przestępcze. Tamtejsi mieszkańcy odpowiadają, że mundurowi aresztują liderów społecznych i mordują cywilów. Skąd ta eskalacja przemocy w regionie zasiedlonym przez niewielką część obywateli?

O specyfice Górskiego...


Jul 11, 2022

Norwegia jest światowym prymusem w ochronie przyrody. Chyba, że chodzi o wilki – do nich strzela nawet w okresie ochronnym, mimo że są w tym kraju gatunkiem zagrożonym.

Autorka reportażu: Ilona Wiśniewska

Czyta: Kamila Kalińczak

Autor ilustracji: Wojciech Wiśniewski | Taki Myk 

Tekst do przeczytania tu:...


Jul 7, 2022

Choć demonizowane przez zachodnią popkulturę, w Haiti vodu to część życia codziennego. Czym jednak jest naprawdę dla mieszkańców tego kraju: religią, filozofią, kodeksem postępowania, czy formą psychoterapii?

O różnych obliczach haitańskiego vodu opowiada prof. Józef Kwaterko z Instytutu Romanistyki na...