Preview Mode Links will not work in preview mode

Dział Zagraniczny


Sep 26, 2019

Instituto Nacional to najbardziej prestiżowe liceum w Chile: skończyło je 18 prezydentów tego kraju, oraz jeden peruwiański. Ale za imponującą fasadą kryje się brzydka rzeczywistość: niedziałające ogrzewanie, nieszczelne okna, przeciekający dach, zdewastowane toalety. To dlatego, że szkoła jest publiczna, a Chile ma największe nierówności edukacyjne na świecie - placówki finansowane przez gminy ledwo stać na opłacanie rachunków, podczas gdy te prywatne opływają w luksusy, ale mają czesne uniemożliwiające naukę komukolwiek spoza wąskiej elity finansowej.

Od wielu tygodni uczniowie Instituto Nacional obrzucają policję koktajlami Mołotowa z dachu swojego liceum, a mundurowi odpowiadają gazem łzawiącym i nalotami na szkołę. Gdy dekadę temu w tej samej placówce zaczął się strajk okupacyjny, w ciągu trzech tygodni podjęło go 800 tys. uczniów w całym kraju, paraliżując miejscową edukację i zmuszając Chile do historycznych reform. Czy tym razem będzie podobnie?

O gorących emocjach chilijskich uczniów opowiada Mateusz Mazzini: socjolog z Polskiej Akademii Nauk oraz współpracownik tygodnika "Polityka".

Nagrania możesz odsłuchać na stronie: http://www.dzialzagraniczny.pl/

Lub w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny